Najnowsze Wpisy

wtorek, 15 maja 2018

Piko V36: instalacja dekodera DCC oraz modułu dźwiękowego

Moja flota lokomotyw w wielkiej skali stale się rozwija. W tym roku przybyły już dwa nowe modele, w tym Piko V36. A ponieważ wszystkie moje pociągi są sterowane cyfrowym protokołem DCC, więc nastał czas na zmodernizowanie również tego małego spalinowozu...

I tak dzisiaj dodam do opisywanej lokomotywy dwa elementy elektroniczne:
  • Piko 36122: dekoder DCC
  • Piko 36224: moduł dźwiękowy
Są to zupełnie osobne produkty, ale dostajemy je w niemal identycznych pudełkach.

zestaw do konwersji dcc dla piko v36

Dekoder Piko 36122 to średniej wielkości płytka drukowana z dwoma rzędami zacisków. W zestawie znajduje się też instrukcja, diagram okablowania oraz cztery śrubki.


Moduł dźwiękowy Piko 36224 jest niezwykle kompaktowy, ale dołączono do niego dość pokaźnych rozmiarów głośnik. Jego ciężar będzie utrzymywany za pomocą dwóch dostarczonych wkrętów. Dostajemy też instrukcję montażu oraz ulotkę ze szczegółowym opisem cyfrowych funkcji zestawu.


Jednak najpierw musimy otworzyć lokomotywę. Na szczęście przewodnik, który znajdował się w pudełku z modelem Piko V36 jasno pokazuje, jak się do tego zabrać.


Kolejne strony dokumentacji spalinowozu opisują również konwersję do sterowania cyfrowego. W zasadzie są to te same informacje, jakie dostaliśmy z modułem dźwiękowym. Niewątpliwie wyglądają one na bardzo pomocne, ale niestety nie pokazują, gdzie dokładnie w obudowie należy umieścić mniejszą z dwóch płytek PCB. Do tego tematu jeszcze wrócimy...


Dobra, otwieramy lokomotywę. Krok pierwszy - usunąć osiem śrubek widocznych pod pojazdem.


Krok drugi - wyciągamy zderzaki. Kiedy to już zrobimy, cała zielona pokrywa schodzi bez żadnego problemu.


Podczas otwierania obudowy trzeba uważać na kabelki oświetleniowe. Są takie dwa - jeden do świateł tylnych i kabiny oraz jeden do przedniego górnego reflektora. Niestety miałem problem z odłączeniem tego drugiego. Wtyczka zakleszczyła się tak mocno, że niechcący usunąłem z płytki drukowanej całe gniazdko. Na szczęście nie jest to jakieś poważne uszkodzenie.


Z tyłu modelu znajdziemy układ elektroniczny do sterowania analogowego. Tę część trzeba usunąć...


...i zastąpić dekoderem. Pasuje idealnie.


Głośnik montujemy z przodu, w miejscu dla niego przeznaczonym. Dokręcenie wkrętów sprawia, że trzyma się on tam bardzo solidnie.


Okablowanie to osobny temat. Dostarczone diagramy elektryczne nie opisują modelu V36. Tak więc ostatecznie trzeba jednak połączenia co nieco zrozumieć. Na szczęście nie jest to trudne i całość nie powinna zająć więcej niż 15 minut.

Warto wziąć pod uwagę fakt, że "oświetlenie kabiny" jest standardowo przypisane do cyfrowej funkcji nr 6. Jeśli więc chcemy, żeby wszystko ładnie nam zagrało, należy odpowiedni przewód podłączyć do wyjścia A6 dekodera. Tak właśnie zrobiłem.

Gdy już wszystko jest pospinane, można rozpocząć pierwsze testy. W tym miejscu spotkała mnie miła niespodzianka, gdyż całość z miejsca zadziałała. Żadnych problemów :)


Umieszczenie modułu dźwiękowego wewnątrz lokomotywy stanowi swego rodzaju wyzwanie. Okazuje się, iż nie ma dla niego dedykowanego miejsca. Wydawało mi się, że dobrze będzie go przykleić jak najbardziej z przodu. Tak też właśnie zrobiłem, jednocześnie zabezpieczając kable taśmą izolacyjną.


Niestety wykorzystanie tej przestrzeni nie jest prawidłowym rozwiązaniem i nie byłem w stanie zamknąć modelu. Ta maleńka płytka PCB za bardzo wystawała. Przeniosłem ją więc odrobinę do tyłu, wsuwając ją w niewielkie wycięcie w plastiku. Ponownie przymocowałem przewody i tym razem obudowa zatrzasnęła się bez problemu.

moduł dźwiękowy w lokomotywie ogrodowej piko

Konwersja zakończyła się sukcesem, więc czas na mały pokaz. Dźwięk produkowany przez model jest raczej głośny. Właściwie to na tyle głośny, że aż ściszyłem go odrobinę w nakręconym filmie. Dzięki temu Wasze uszy są bezpieczne. Miłego oglądania!


Jak dla mnie - działa super! Jestem bardzo, bardzo zadowolony z uzyskanego efektu. Mój Taurus w wielkiej skali jest następny w kolejce!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz