Najnowsze Wpisy

poniedziałek, 10 lipca 2017

Dekoder rozjazdów Piko 35013 z centralką Roco Z21

Moja makieta ogrodowa zawsze miała być w pełni kontrolowana cyfrowo w standardzie DCC. Po wyłożeniu pieniędzy na system sterowania oraz lokomotywy (tutaj oraz tutaj), następnym krokiem było dodanie możliwości kierowania rozjazdami. Tak się szczęśliwie składa, że urządzenie realizujące tą funkcjonalność jest łatwo dostępne i nawet nie jest tragicznie drogie.

Piko 35013 jest dekoderem rozjazdów dedykowanym dla skali G. Oferuje 4 niezależne i programowalne wyjścia. Co więcej, każde z wyjść może obsługiwać 2 rozjazdy jednocześnie, a więc odpowiednio projektując torowisko można kontrolować aż 8 rozjazdów jednym urządzeniem. To więcej niż wielu z nas potrzebuje, włączając w to także moją osobę. A to oznacza, że miałem możliwość stania się w pełni cyfrowym za jedyne 70 Euro.


Produkt dostajemy w standardowym pudełku Piko. Zawartość składa się z samego urządzenia oraz szczegółowej instrukcji. Dekoder jest zabezpieczony odpowiednio ukształtowaną tekturą. Wszystko dotarło w stanie dziewiczym.


Instrukcja opisuje wszelkie istotne tematy i jest przygotowana w dwóch językach: po angielsku oraz niemiecku. Treść jest jasna i wyczerpująca wzbogacona rysunkami i diagramami połączeń.


Znajdziemy w niej kilka faktów, o których warto wspomnieć:
  • Deklarowane minimalne napięcie wejściowe dekodera to 12V. To sugeruje, że potencjalnie można by go użyć również w mniejszych skalach. To naprawdę ciekawa wiadomość, bo oznacza to, że mam tu do czynienia z rozsądną alternatywą dla dekoderów Digitrax DS64 używanych przeze mnie na makiecie w skali N.
  • Piko deklaruje, że wyjścia dekodera są zabezpieczone przed zwarciem. To naprawdę super informacja i czyni ona z produktu Piko jeszcze ciekawszą opcję dla Digitraxa. Wyjścia DS64 nie są bowiem zabezpieczone w ogóle, przez co musiałem te urządzenia wysyłać do naprawy już dwa razy.
  • Dekoder oferuje kilka trybów pracy. Może sterować rozjazdami z 2-ma lub 3-ma przewodami, a także diodami LED i żarówkami. Wszystko to wygląda bardzo obiecująco (i ponownie - wydaje się, że dostajemy więcej niż oferuje Digitrax).
Sam dekoder to małe czarne pudełko.


Po otwarciu pokrywy uzyskujemy dostęp do jego złącz. Znajdziemy tam: jedno wejście, cztery wyjścia oraz zworkę do programowania.

Płytka PCB jest pokryta jakimś lakierem. Prawdopodobnie dzięki temu urządzenie jest odporne na warunki atmosferyczne. Wygląda solidnie!


Pierwsze testy z kontrolerem Roco Multimaus oraz diodami LED. LEDy się zapalają i wszystko wydaje się działać poprawnie...


Ważną kwestią, o której należy pamiętać, jest inny sposób numerowania adresów stosowany przez Piko i Roco. Adresy są bowiem przesunięte o wartość 4. I tak, aby użyć rozjazdu Piko nr 1 należy zastosować adres nr 5 na kontrolerze Roco Multimaus.

Następne testy używają centralki Roco z21 z aplikacją mobilną. Ponownie - całość zachowuje się jak należy... I ponownie - przesunięcie adresów sprawia, że muszę dostosować wartości, których używam na tablecie.


W sumie przetestowałem 3 scenariusze:
  • Roco Multimaus -> Centrala Roco 10764 -> Dekoder Piko 35013 -> 2 x Napęd Piko 35271
  • Aplikacja mobilna Z21 -> Centrala Roco z21 -> Dekoder Piko 35013 -> 2 x Napęd Piko 35271
  • Aplikacja mobilna Z21 -> Centrala Roco z21 -> Wzmacniacz Uhlenbrock Power 8 -> Dekoder Piko 35013 -> 2 x Napęd Piko 35271

Podstawowe operacje działały prawidłowo we wszystkich tych konfiguracjach. Bardzo obawiałem się dołączenia wzmacniacza, ale nie miało to jednak żadnego negatywnego efektu. Rozjazdy wciąż można było z łatwością kontrolować i całość pracowała rewelacyjnie.

I właśnie wtedy zapragnąłem czegoś więcej. Do rozjazdów na makiecie potrzebowałem tylko 3-ech z 4-ech dostępnych wyjść i pomyślałem, że  dobrze byłoby użyć ostatniego do czegoś innego. Do głowy przyszedł mi pomysł sygnalizacji ulicznej. W końcu dekoder miał tryb pracy dla diod LED i powinno się go dać wykorzystać do przełączania między światłem zielonym i czerwonym.

Spróbowałem więc i... klapa, nie zadziałało. Miałem ogromne problemy z programowaniem dekodera przy użyciu Roco z21. Centralka nie była w stanie ani czytać, ani zapisywać rejestrów. Użyłem nawet programu z21 Maintenance i wydawało się, że działa, ale tryb LED nadal nie był włączony. Spędziłem trzy popołudnia próbując różnych rozwiązań, ale bez rezultatu...

Poniżej filmik pokazujący początkowy sukces oraz późniejszą porażkę.

 

Skontaktowałem się zarówno z Piko, jak i z Roco, aby lepiej zrozumieć przyczynę nie działania. Niestety w chwili, gdy piszę tego posta, problem nadal nie jest rozwiązany. Podejrzewam, że Roco z21 po prostu nie jest w stanie zaprogramować prawidłowo dekodera. I podejrzewam też, że gdyby rejestry skonfigurować inną centralką, to tryb LED później działałby prawidłowo również z z21.

Podsumowując: Centrala Roco z21 jest w stanie sterować dekoderem Piko 35013, ale nie można jej użyć do zaprogramowania innego zachowania urządzenia.

No dobrze, ale proste przełączanie rozjazdów nadal działa bez zarzutu. Zainstalowałem więc napędy elektryczne (Piko 35271) na makiecie wraz z okablowaniem...


...podłączyłem dekoder...


...i ukryłem go pod budynkiem, aby zapewnić mu dodatkową ochronę.


Wszystko działa. Moje rozjazdy mogą być teraz ustawiane zdalnie. Makieta jest w pełni cyfrowa. Sukces? Tak, ale nadal trochę żal, że nie będzie sygnalizacji ulicznej...

4 komentarze:

  1. Witam. Przygotowuje się do do użycia dekodera rozjazdów PIKO. Zrobiłem już pewne próby używając centrali Z21. Sterowanie działało OK. Dzięki twoim uwagom użyłem właściwych adresów do sterowania zwrotnicami. Niestety odczyt danych z dekodera oraz zmiana adresów zwrotnic w dekoderze nie powiodły się. Ponieważ chcę w przyszłości użyć drugiego dekodera dla kolejnych 4 zwrotnic dlatego muszę zmienić adresy w kolejnym dekoderze. Czy udało się tobie zmienić adresy w tym dekoderze przy użyciu centrali z21?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No niestety programowanie tych dekoderów z Z21 nie działa, albo nie działa do końca. Tak jak napisałem powyżej - ostatecznie używam ich w "standardowej" konfiguracji. Jeśli chcesz użyć dwóch, to jest problem. Podejrzewam, że można je zaprogramować inną centralką, a potem używać z powodzeniem z Z21, ale ponieważ nie mam żadnej innej, to nie mogę tego potwierdzić. Przykro mi...

      Usuń
  2. Niestety tego się spodziewałem.Gdybyś znalazł rozwiazanie to proszę podzielić się nim. Niestety w sklepie w którym kupuję rożne rzeczy, ostatnio dekoder ESU, nie mają wyposażenia cyfrowego PIKO. Serwis PIKO prowadzony przez firmę SK-Model został zlikwidowany i oni też nie mogą mi pomóc. Oddali cały sprzęt PIKO. Poszukuję miejsc gdzie mają wyposażenie cyfrowe PIKO, aby spróbować przeprogramować ten dekoder.Na razie bez powodzenia.

    OdpowiedzUsuń
  3. witam po dłuższej przerwie. Zakupiłem w tym roku LokProgrammer ESU z tego względu,że mam już 3 lokomotywy wyposażone w dekodery ESU i doszedłem do wniosku, że opieranie się jedynie na usłudze sklepowej jest niewystarczające zwłaszcza, że jest to praktycznie możliwe jedynie przy zakupie nowego dekodera.
    Wykonałem próby z dekoderem PIKO 35013. Okazało się, że programator ten czyta i zapisuje rejestry CV w dekoderze PIKO. Jedyny warunek jest taki aby wyjście dekodera było obciążone. Użyłem do tego napędu zwrotnicy. Potem okazało się że wystarczy rezystor 330 Ohm podłączony do wyjścia S1. Podłączenie do innych wyjść dekodera nie zapewnia możliwości programowania. Nie będę teraz miał już problemów ze zmianą adresów poszczególnych wyjść. Sprawdziłem tez działanie trybu LED. W tym celu zgodnie z instrukcją rejestry CV 57 i 58 ustawiłem na 0. Odpowiadają one za wyjście S4. Niestety funkcja ta nie działa dobrze.Próby wykonałem z centralą Z21. Naciśnięcie przycisku powoduje zapalenie diody , ale jego puszczenie powoduje zgaszenie diody.Długie przytrzymanie przycisku powoduje,że po pewnym czasie dioda też gaśnie. Nie wiem gdzie jest błąd. Jak masz jakieś pomysły aby ten problem rozwiązać to będę wdzięczny i je przetestuję. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń