Najnowsze Wpisy

sobota, 24 września 2016

Tanie latarnie uliczne w skali G z Ebay

Nowo wybudowane drogi na mojej makiecie ogrodowej pokazały potrzebę posiadania oświetlenia ulicznego. Lampy w skali G produkcji niemieckiej bądź amerykańskiej są jednak bardzo drogie. Patrząc na długość moich dróg szybko zdałem sobie sprawę, że muszę poszukać tańszej alternatywy. W tym celu zacząłem przeszukiwać Ebay...

Ebay wydaje się być pełen produktów "w skali G". Niestety w przypadku lamp ulicznych większość ofert dotyczy przedmiotów, które tak naprawdę w skali G nie są. Latarnie o wysokości poniżej 10cm byłyby tylko niewiele wyższe od figurek ludzi. To nie mogłoby wyglądać dobrze...

W końcu jednak znalazłem tę aukcję:


Opisuje ona zdecydowanie wyższe lampy uliczne. Cena jest co prawda też troszkę wyższa, ale wciąż akceptowalna. Zakupiłem więc zestaw 4 sztuk za mniej niż 15 dolarów wliczając przesyłkę. Towar dotarł po paru tygodniach...


Opakowanie jest typowe dla tanich produktów z Chin. Niemniej całość została starannie zabezpieczona i nic nie ucierpiało w transporcie.


Zestaw składa się z czterech latarni oraz czterech rezystorów, które należy samodzielnie przylutować. Ciekawostką jest to, że sprzedawca wysłał mi niewłaściwe oporniki. Sam się jednak zreflektował, napisał do mnie i od razu dosłał prawidłowe. Niezła obsługa klienta!


Bardzo chciałem zobaczyć, co siedzi wewnątrz modelu. Całość jest jednak solidnie sklejona, więc poddałem się chcąc uniknąć uszkodzenia lampy.


Model jest wykonany z raczej taniego plastiku. Z drugiej strony trzeba przyznać, że ten kiepski materiał został użyty do stworzenia przedmiotu dość szczegółowego i dopracowanego. Nic się nie rozpada i nie ma uczucia, że kupiliśmy bubel. Niemniej tani plastik nadal budzi obawy, szczególnie jeśli chodzi o użycie na zewnątrz.

Lampy są rzeczywiście wyższe niż większość modeli na Ebay. Mierzą około 18cm.


Rezystory dostarczone z latarniami mają wartość 150Ω. Oznacza to, że przy napięciu 16V każda lampa konsumowałaby ok. 100mA. Wydawało mi się, że to trochę dużo...

I rzeczywiście - z załączonymi opornikami lampy są bardzo jasne. Postanowiłem więc poeksperymentować i ustalić, jaka jasność by mi odpowiadała. Poniżej porównanie ilości produkowanego światła dla różnych wartości włączonej rezystancji.


Ostatecznie zdecydowałem się na oporniki 470Ω. Po instalacji na makiecie okazało się, że wybór był dobry. Światło jest nadal bardzo jasne, ale nie oślepiające po zmroku.

Tak to wygląda tuż przed zmierzchem...


...a tak po zachodzie słońca.


Jedną rzeczą, która mi się nie podoba jest fakt, że światło lamp nie jest skierowane w dół, ale na boki. Przez to - pomimo dużej siły iluminacji - ulice oraz chodniki wcale nie są zbyt mocno oświetlone.

Ostateczny efekt jest jednak bardzo satysfakcjonujący. Latarnie są ładne i ta część makiety, gdzie je zainstalowałem, na pewno bardzo na tym zyskała. Zaczekam do wiosny i zobaczę, czy lampy przeżyją zimę. Jeśli tak to będę kupował następne i oświetlał całą sieć moich ulic.

1 komentarz:

  1. O kurczę ! Niebezpiecznie tam u Ciebie na makiecie !... Tam biegają swobodnie słonie ! ;)
    Eksperyment z opornikami - super. Nie montujmy byle czego zawsze w wersji "fabrycznej"...

    OdpowiedzUsuń